Internetové stránky | Eshopy | Optimalizace pro vyhledávače

Kvalitní doména | Základ úspěchu

jak-vybrat-doménu-kvalitní-domény-zdarmaDoména jako základní téma webu

 • správné pojmenování webu
 • snadná zapamatovatelnost
 • vhodná koncovka vaší domény

Správný výběr vhodné www domény pro vaše internetové stránky je jedním ze základních střípků tvorby internetových stránek. Naši zákazníci mají konzultace k výběru vhodné domény pro nový web v ceně zakázky!  

 Jak na výběr vhodné www domény

Před výběrem vhodné webové adresy (domény) je potřeba se správně zamyslet nad cílem a zadáním webu. Jak jej budou hledat uživatelé, kteří tématu nerozumí, či jak je bude hledat odborník?

Jak postupovat při výběru vhodného názvu domény?

Výběr domény je důležitým krokem při tvorbě nových internetových stránek. Při budování nové www prezentace  je na druhém místě hned za tvorbou kvalitního obsahu pro vaše nové internetové stránky.

 Co je potřeba vzít v úvahu

 • hlavní klíčovou frázi
 • téma webu
 • koncovku podle možnosti volných domén s přihlédnutím k použitelnosti na českém internetu

Doména jako značka

Je třeba mít na paměti, že doména je vaše značka. A jako ke značce je třeba k ní přistoupit. Vaše www doména musí splňovat

 • téma webu
 • místo, kde se váš zákazník nachází, zvláště pokud jste lokální firma
 • zapamatovatelnost a výstižnost

1) Délka názvu domény

Kratší název = lepší název. Ideální doménu si váš zákazník zapamatuje, i když jí jen chvilku zahlédne na vašem autě či letáku. Ideální je jednoslovná nebo dvouslovná doména kolem osmi znaků. Méně je v tomto ohledu více.

2) Hlavní klíčové slovo v doméně

Zda umístit klíčové slovo v doméně či nikoliv je  téma, které vyvolává mnoho debat. Má či nemá vliv na pozice ve vyhledávačích? Má smysl slova v doméně uvádět?

Je několik cest jak se s tímto vyrovnat:

 • jeden web na 2 doménách. Tématická doména jako výchozí (www-stranky.eu) a firemní jako sub doména (jirman.biz)
 • provozovat dva weby firemní a tématický dohromady

3) Pomlčky v názvu domény?

Častou otázkou zákazníků je, zda mají vybrat doménu s pomlčkami či bez. Obvykle doporučujeme pomlčkovou doménu, případně si zakoupit obě. V budoucnosti se tak vyhnete doménovým spekulantům, pokud by váš projekt generoval zajímavou návštěvnost, nebo se dostal do širšího povědomí. Podle délky domény pak zvážíme, kterou doménu použít jako hlavní a kterou doménu jako zástupnou.

U malých webů postačí pomlčková doména, nepředpokládá se, že by podobnost domén využila konkurence. V opačném případe naopak zajistíme veškeré zajímavé domény.

4) Jakou zvolit koncovku – .cz, .com nebo .eu?

Web určený pro české návštěvníky, nejvhodnější a nejlépe zapamatovatelná je koncovka .cz. Pro celosvětové projekty budou vhodnější koncovky .com nebo .eu.  Pokud s postupem času plánujete rozšíření webu i na zahraničí, doporučíme vám vhodné domény pro konkrétní trhy dle vaší potřeby.

Nechte výběr domény na nás. Provedeme analýzu vašich potřeb a navrhneme nejlepší volnou doménu nebo domény pro vaše nové www stránky. ZDARMA!

5) Nad názvem domény uvažujte i pohledem off line propagace

Berte v úvahu, že název domény vás bude provázet po celou dobu podnikání. Budete ho prezentovat na vizitkách, letácích a podobně.  Pokud budete využívat propagaci v rádiu či televizi, je dobré se zamyslet i na doménou, která bude v TV a radiu srozumitelná.  

Každý zákazník vnímá trochu jinak a potřeba pro propagaci v radiu a TV přistoupit tak, aby  uživatel název domény rychle a jednoduše pochopil.

7) Pozor na lokální názvy v doménových jménech

Pokud jste lokální firma, je pro vás doména s lokálním tématem velmi důležitá. Nepotřebujete být vidět v Praze, pokud podnikáte v Olomouci…..

8) Čím více libozvučných samohlásek, tím lépe

Doména v hlasové propagaci by měla znít srozumitelně, vyhnete se tak zbytečně vynaloženým nákladům!

9) Jedno nebo více slov?

Lepší je doména jednoslovná. Když musíte zvolit doménu skládající se z více slov, tak zvolte takovou, aby byla snadno zapamatovatelná.

10) Vyberte raději doménu unikátní, která vyvolává asociace či emoce

I pouhý název domény by měl vzbudit zájem avyvolat emoce.  Pokud v zákazníkovi vzbudíme zájem již názvem domény, máme nakročeno k úspěchu nových www stránek.